WSIE NIEZWYKŁE. ETNOGRAFICZNE MAPY POBLISKICH PODWÓREK

Projekt Wsie Niezwykłe. Etnograficzne mapy pobliskich podwórek i ich historie , jest przedsięwzięciem z pogranicza etnologii i reportażu literackiego. To powrót do korzeni, rodzinnej wsi i miejsc które nadal są żywymi obrazami w ludzkiej pamięci. Istotą projektu jest bliższe przyjrzenie się i weryfikacja tożsamości lokalnej, która przez lata kształtowała mnie i budziła ciekawość, a dziś jest najważniejszym kierunkiem moich działań. Bo niemożliwe jest poznanie człowieka bez zrozumienia miejsca w którym się wychował.

Projekt Wsie Niezwykłe. Etnograficzne mapy pobliskich podwórek, docelowo zakłada opracowanie kilku map wsi znajdujących się w obrębie gminy Pleszew w województwie wielkopolskim. Jednak w programie stypendialnym ze względu na szeroki temat i zakres prac, badania terenowe na podstawie których została opracowana etnograficzna mapa, objęły wieś Grodzisko w powiecie pleszewskim w województwie wielkopolskim. W projekcie oddaje głos mieszkańcom wsi. Spoglądając na wieś jako unikatowy, niezwykły twór nie tylko w kontekście przestrzeni, określonego terytorium, ale przede wszystkim przez pryzmat historii i ludzi którzy wieś zamieszkują i zamieszkiwali.

Mapa ma za zadanie podkreślić specyfikę wsi i niepowtarzalność jej zasobów.  Posłuży jako narzędzie do pracy z lokalną społecznością, przeżywania i przyswajania tradycji czy definiowania przyszłości i odkrywania ducha miejsca – wartości tym samym wzmacniając tożsamość lokalną.

Kontakt

Napisz i opowiedz mi o swoim podwórku polskamojepodworko@gmail.com