Pochwała codzienności: przestrzeń, ludzie, rzeczy. Zbiór reportaży z podlaskich wsi


Wystawa “Zastane”

wystawa Zastane

W Słowniku języka polskiego “zastany” oznacza – “taki który zesztywniał bez ruchu lub taki sam od lat”. Z kolei “zastać” znaczy – “znaleźć kogoś lub coś w jakiejś sytuacji lub w jakimś stanie”. Te dwie definicje wyrażają moje podróże po Podlasiu. Fotografuję wiejską rzeczywistość taką, jaką ją zastaję, niezmienną od lat i zarazem pełną przemian. Przywracam wspomnienia o ludziach i miejscach, których skrawki historii znajduję na deskach pustych, zrujnowanych już chat. “Zastane” to obrazy czasem pełne sprzeczności, będące jednak odzwierciedleniem podlaskiej mozaikowości. 

Wystawa jest częścią reporterskiego projektu “Pochwała codzienności: przestrzeń, ludzie, rzeczy. Zbiór reportaży z podlaskich wsi”.

 

 


Projekt Pochwała codzienności

Projekt “Pochwała codzienności: przestrzeń, ludzie, rzeczy. Zbiór reportaży z podlaskich wsi”,  to kontynuacja historii z lokalnych podwórek.
W ciągu ostatniego roku realizowałam przedsięwzięcie w trzech gminach województwa podlaskiego: w gminie Narew, gminie Czyże i gminie Zabłudów. Pokonując setki kilometrów na rowerze pieszo i samochodem, spotykałam się z mieszkańcami wsi w zastanych, codziennych sytuacjach, rozmawiając o tym co dla nich ważne, wysłuchując się w ich historie “bez retuszu”.

Pochwała codzienności: przestrzeń, ludzie, rzeczy. Zbiór reportaży z podlaskich wsi

 


Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt

Napisz i opowiedz mi o swoim podwórku polskamojepodworko@gmail.com